5 nejčastějších chyb při používání náplastí

intro-400px-cehosevyvarovat

Myslíte si, že děláte při použití náplastí vše správně? Pro jistotu si projděte náš přehled nejčastějších chyb.

1. Aplikace náplasti na nedostatečně osušenou pokožku

Bezprostředně po dezinfekci rány a umytí rukou není vhodné lepit náplast. Počkejte, až bude pokožka vašich rukou i kolem rány zcela suchá. Sebemenší vlhkost na kůži se totiž přenáší na lepící plochu náplasti. Výsledkem je, že se náplast během několika hodin odlepí, což může vést k mylné domněnce, že šlo o nekvalitní produkt.

2. Opakované odlepování náplasti 

Chybou je i opakované odchlipování a opětovné nalepování náplasti za účelem kontroly hojení rány.  Náplast po odlepení už nikdy dobře nedrží a do rány se může dostat infekce. Náplasti se speciálním hydrokoloidním polštářkem navíc ztrácejí svůj hojící účinek. Řešením je používat průhledné náplasti, které umožňují neustálou kontrolu rány. 

3. Používání nesprávného druhu náplasti

Například při poraněních na kloubech prstů ruky není vhodné použití pevné náplasti, která sice zpočátku dobře drží, ale nepříjemně pne a nedovoluje ohýbat klouby. Pohyb ruky je omezen, náplast nepříjemně tahá, uvolňuje se a odlepuje. V tomto případě stačí použít správnou pružnou náplast nebo náplast, která je cíleně určena pro prsty a klouby ruky. V sortimentu náplastí Cosmos® se snadno zorientujete díky jednoduchým názvům.

4. Záměna voděodolných náplastí a náplastí do vody

Náplasti „voděodolné“ nejsou náplasti „do vody“.  Voděodolná náplast chrání ránu pouze před vlhkem, není však primárně určena do vody, tedy na koupání nebo plavání.  Pokud použijete voděodolnou náplast např. na prstech ruky, počítejte s tím, že se pod proudem vody při opakovaném umývání odlepí a do rány se dostane voda.  Pokud potřebujete ránu dokonale ochránit, vybírejte vždy přímo náplasti do vody.

5. Lepení náplastí na ochlupená místa

Není vhodné lepit náplast na ochlupená místa - například na předloktí nebo na noze - bez oholení okolí rány. Náplast nalepená na chloupky nejenže špatně drží, ale její následné odstraňování může být velmi nepříjemné až bolestivé. Proto mějte doma pár jednorázových holítek pro možnost rychlého oholení okolí rány.