První pomoc u malých dětí

intro-400px-rodicemalychdeti

Oděrky, škrábance, drobné tržné rány nebo rozbitá kolena a lokty patří k nejčastějším úrazům u malých dětí. Dospělí se navíc musí vypořádat i s neochotou dítěte nechat si ránu ošetřit. Máme pro vás několik praktických rad, jak v takovém případě postupovat.

Uklidněte sebe i dítě

Zachovejte klid a chladnou hlavu. Pláč, křik a odmítání spolupráce při ošetření jsou u malých dětí běžnou reakcí na leknutí a strach. Drobná povrchová poranění nebolí tolik, jak bychom mohli usuzovat z jejich chování. Nejprve se proto zaměřte na uklidnění a vysvětlení, proč je poranění třeba ošetřit. Nikdy nezvyšujte hlas a nezlobte se kvůli tomu, co se stalo.

Pokud dítě nechce spolupracovat, varujte jej, že neošetřená rána může začít bolet ještě víc. Můžete také zkusit položit taktickou otázku, zda si nechá ošetřit ránu od vás nebo by raději jelo na ošetření k lékaři. Volba pak bývá jednoduchá.

Přizvěte na pomoc plyšového kolegu

Pokud dítě stále klade odpor a nechce si nechat na ránu sáhnout, doporučujeme použít jako pomocníka jeho oblíbenou hračku.  Jedná-li se třeba o plyšového medvěda, pak se může stát pacientem, který si zrovna také odřel loket.  Nejdříve ošetřete „medvědovo poranění“. Zeptejte se dítěte na všechny detaily, zda má medvěd raději náplast bez obrázku nebo s obrázkem, jaká barva se mu nejvíc líbí a podobně. Vše pak zopakujte i u dítěte.

Vhodný postup při ošetření rány

Přestože se děti většinou brání, je třeba vždy dodržet následující postup při ošetření rány:

  1. Opláchnout ránu pod proudem studené tekoucí vody.
  2. Vyčistit okolí rány - samotné poranění ale nesmí přijít do styku s mýdlem.
  3. Osušit ránu a okolí sterilní gázou.
  4. Přiložit vhodnou náplast pro děti a chvíli přidržet lepící plochy dlaní.

Nenechte dítě odlepovat náplast

Děti mají tendenci neustále kontrolovat bolístku a opakovaně odlepovat náplast, aby se pod ni podívaly. Výsledkem je předčasné odlepení náplasti a zvýšené riziko infekce. Řešením je nalepit průhledný typ, který dovoluje neustálou kontrolu rány. Přesto se připravte na častější výměnu náplasti než u dospělých.