Jak správně odstranit náplast

intro-400px-odstranovani

Odstraňování náplastí Cosmos® je velmi snadné a bezbolestné. Nemají totiž lepidlo nanesené po celé ploše, jako běžné druhy, ale jen v proužcích. Tím se také výrazně zvyšuje prodyšnost náplasti. 

Používáme pouze hypoalergenní lepidla, která jsou citlivá k pokožce a jdou snadno odstranit bez porušení čerstvě zhojené rány. Dbejte přitom na následující rady:

  • Náplasti s hydrokoloidním polštářkem odstraňujte jen, když se již začínají samy odlepovat nebo jsou znečištěné či poškozené. Gelová vrstva polštářku musí být ve stálém kontaktu s ránou, aby mohla vytvořit optimální vlhké prostředí pro hojení. V případě necitlivého odstranění může dojít k porušení zhojené povrchové vrstvy rány. Pokud odstraňujete náplast dříve, než se začne odlepovat, vždy ji nejprve navlhčete teplou vodou.
  • Náplasti odstraňujte pomalým tahem podél pokožky. Nikdy je nestrhávejte rychlými nebo prudkými pohyby.
  • Nepříjemné může být odstraňování náplastí z ochlupených míst. Pokud zde drží náplast silněji, než je třeba, použijte tampon namočený v lékařském benzinu. Lepším řešením je však místo zbavit chloupků už při lepení náplasti.
  • Odstraněnou náplast vždy složte tak, aby byl krycí polštářek z rány schován dovnitř. Po sundání ji ihned zlikvidujte.  Nikdy nenechávejte použitou náplast volně ležet na stole nebo v dosahu dětí.

Pokud rána není zcela zhojená, doporučujeme překrýt ji novou náplastí. Jak na to zjistíte na stránce věnované výměně náplastí.